MOËT & CHANDON GRAND VINTAGE 2013

białe
Producent:MOËT & CHANDON
Apelacja:AOC Champagne
Szczep:Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Meunier
Rodzaj zamknięcia:korek

Rocznik 2013 charakteryzował się wymagającymi warunkami dla regionu Szampanii. Bardzo niska średnia temperatur oraz wysoka ilość opadów sprawiły, że zbiory rozpoczęły się dopiero w październiku. Ostatnie zbiory październikowe wystąpiły w 1991 roku. Doskonale obrazuje to wyzwanie, jakim było stworzenie rocznikowego wina oddającego charakter 2013 roku.

Efektem sprostania tym wymaganiom, jest 75-ty szampan kolekcji Moët & Chandon Grand Vintage. Oddaje on charakter jesiennych zbiorów (aromaty prażonych orzechów, miód) oraz skoncentrowanie owocu w nutach nugatu i suszonych kwiatów. Spędził na osadzie 7 lat (ponad dwukrotnie dłużej niż jest to wymagane przez reguły apelacji szampańskiej).

 „W roku 2013, znanym z wysokiej jakości zbiorów Chardonnay, ten Vintage mógł z łatwością oprzeć się na tym szczepie. Jednak odważyliśmy się na dodatek precyzyjnie wybranych Pinot Noir, który podkreślił wybitną, wyraźną strukturę szampana. Dlatego też Grand Vintage 2013 składa się w niemal równych częściach z tych właśnie szczepów.”, tłumaczy Benoît Gouez.