Bollinger

Założona w roku 1829 firma Bollinger jest dziś jednym z ostatnich, znanych domów szampańskich, które od powstania zachowały niezależność, pozostając w rękach rodziny.

Należy do niej 164 ha winnic, z czego 85% leży w siedmiu siedliskach o statusie Grand Cru i Premier Cru. Styl szampanów Bollinger to połączenie siły, finezji i równowagi. Fermentacja w dębowych beczkach, rzadkość wśród szampanów, oraz duży udział pinot noir pozwala otrzymywać wina mocne, intensywne o trudnym do podrobienia stylu, po prostu niepowtarzalne. Jakość winogron, zawsze najlepszą, zapewniają własne winnice położone w najlepszych siedliskach. Filozofia Bollingera to pozwolić działać siłom natury, zaś zadaniem winiarzy jest zapewnienie do tego najlepszych warunków jeśli chodzi o staranność, czystość i selekcję gron. Obok najlepszych siedlisk i umiejętności winiarzy, niebagatelną rolę w historii firmy odegrali też ludzie i ich osobowości. Nie sposób w tym miejscu nie przywołać charyzmatycznej postaci madame Lilly Bollinger, która przez prawie 40 lat zarządzania firmą doprowadziła ją na sam szczyt pośród szampańskich grandes marques. No i oczywiście czterdziestoletni już związek szampanów Bollinger z kultową postacią agenta 007. Można powiedzieć, że Bollinger stał się trwałym elementem legendy Jamesa Bonda od roku 1973 (Żyj i pozwól umrzeć) aż po współczesny Skyfall.

Bollinger R.D. 2002

2002 uznawany jest za najlepszy w tym stuleciu rocznik w szampanii. Po degustacji samych gwiazd: Krug Salon, Dom Perignon, Pol Roger i innych, Jancis Robinson najwyżej oceniła Bollinger R.D. 2002.

Zobacz wina: