Wyprawa do Burgundii

Rowerem przez Burgundię - krainę chardonnay i pinot noir

2019-08-09 00:00:00
Na przełomie lipca i sierpnia z grupą przyjaciół wybrałam się na wyprawę rowerami przez Burgundię, a dokładniej jej południową część. Początek trasy był w przepięknym Beaune, a nasze przystanki na trasie to Buxy, Cluny, Macon, Louhans i Chalon sur Saone.

Kurczak de Bresse z kieliszkiem burgundzkiego chardonnay...

Po lewej stronie rzeki mijaliśmy głównie pola kukurydzy, uprawy soi, krowy (rasy Charolaise) i słynne kurczaki de Bresse z niebieskimi nogami, czyli w barwach narodowych Francji. Posiadają one jako jedyne wśród drobiu status Appellation d'Origine Controlee, kojarzony głównie z winem i muszę przyznać, że zasługują na niego w każdym calu. Prawa strona rzeki Saone to królestwo chardonnay i pinot noir. Kilometrami jedzie się przez winnice ciesząc oczy niezwykle malowniczymi widokami, mijając urocze miasteczka, w których czuć tysiącletnią tradycję i dobrobyt dzięki temu, że pradziadowie zdecydowali się osiedlić właśnie po tej stronie rzeki. W miejscu, w którym żwirowa, wapienna i marglowa gleba okazała się idealna do uprawy winorośli, a do tego, w zależności od konkretnej parceli, pozwala winiarzom uzyskać wina różnorodne, choć produkowane z tej samej odmiany. Dwie strony rzeki i dwa światy znalazły jednak u mnie połączenie na stole. Kurczak de Bresse w sosie z taką ilością smardzów, jakiej nigdy wcześniej nie widziałam na moim talerzu z kieliszkiem (albo dwoma!) burgundzkiego chardonnay, którego zjedliśmy na lunch w bistro w malutkiej mieścinie pozostanie mi na zawsze w pamięci.

Na koniec wizyta w winnicy Domaine Chanson

Koniec naszej wyprawy to powrót do Beaune i wisienka na torcie, czyli wizyta w znajdującej się tam praktycznie w samym centrum miasta winnicy Domaine Chanson. Degustacja 12 win z 2017 roku (6 białych i 6 czerwonych) po raz kolejny pokazała jak niezwykłym regionem winiarskim jest Burgundia ze swoimi eleganckimi winami, o różnym charakterze, ale zawsze z silną osobowością. Warto spróbować, zwłaszcza, że wszystkie roczniki win burgundzkich od 2014 roku zostały uznane jako bardzo dobre albo wyjątkowe. 

Autor tekstu: Dorota MadejskaZobacz również: